Program 2023
Publikacje cyfrowe jako element systemu ewaluacji jakości działalności naukowej. Wyzwania związane z rozwojem sztucznej inteligencji.
Łódź, 16 listopada 2023 r., godz. 10.00–17.00
Centrum Szkoleniowo-Dyskusyjne Uniwersytetu Łódzkiego (ul. Dr. Stefana Kopcińskiego 16/18).
Program:
10.00–10.15
OTWARCIE
- Prof. Elżbieta Żądzińska, Rektor Gospodarz (UŁ, KRASP)
- Andrzej Chrzanowski (KWN, PIK)
- Prof. Jerzy Woźnicki (FRP, KRASP)
10.15–11.15
SESJA 1
Rekomendacje pierwszej i drugiej konferencji Komisji ds. Wydawnictw Naukowych przy KRASP w kontekście funkcjonowania rynku wydawnictw naukowych w Polsce w latach 2021–2023. Aktualność sformułowanych postulatów.
Moderator: Andrzej Chrzanowski (KWN, PIK)
Paneliści:
- Włodzimierz Albin (Wolters Kluwer)
- Ewa Bluszcz (UŁ)
- Mariusz Luterek (UW)
- Aurelia Grejner (UWM)
- Leszek Stypułkowski (Index Copernicus)
Przypomnienie najważniejszych postulatów i rekomendacji dotyczących procesów publikowania naukowego w Polsce sformułowanych podczas pierwszej i drugiej konferencji wydawnictw naukowych oraz ocena ich aktualności wraz z wnioskami.
11.15–11.30
Przerwa kawowa
11.30–12.45
SESJA 2
Definicja i poszerzone kryteria oceny nowoczesnego wydawnictwa naukowego na potrzeby kolejnych edycji ewaluacji jakości działalności naukowej.
Moderator: Aurelia Grejner (UWM)
Paneliści:
- Małgorzata Adamczak (UAM)
- Tomasz Adamski (Exemplum)
- Ewa Bluszcz (UŁ)
- Prof. Ewa Kusideł (UŁ)
- Paulina Milewska (Elsevier)
Dyskusja na temat poszerzonej listy kryteriów oceny nowoczesnego wydawnictwa naukowego oraz określenie, jaka ma być jego rola w komunikacji naukowej i dydaktyce uczelnianej. Próba odpowiedzi na pytanie, jaki jest stan zaawansowania technologicznego wydawnictw w zakresie cyfrowej produkcji i rozpowszechniania publikacji naukowych w Polsce oraz w jaki sposób procesy te może wesprzeć sztuczna inteligencja.
12.45–13.00
Przerwa kawowa
13.00–14.15
SESJA 3
Cyfrowa monografia naukowa i cyfrowy podręcznik akademicki – definicja, narzędzia do publikowania, finansowanie, kryteria oceny.
Moderator: Mariusz Luterek (UW)
Paneliści:
- Dr Kamila Augustyn (UWr)
- Beata Klyta (UŚ)
- Dr Paweł Kuczyński (Collegium Civitas)
- Urszula Lis, członkini Rady Wykonawczej Parlamentu Studentów RP
- Natalia Wojciechowska (PWN)
Dyskusja dotycząca opracowania nowej definicji cyfrowych publikacji: monografii naukowej i podręcznika akademickiego. Paneliści poszukają również odpowiedzi na pytania: Jak najskuteczniej publikować i udostępniać cyfrowe treści naukowe i podręczniki akademickie z wykorzystaniem platform publikacyjnych? Jaki powinien być model finansowania projektów i jaką rolę w procesie tworzenia publikacji naukowych może odegrać sztuczna inteligencja?
14.15–15.00
Przerwa obiadowa
15.00–16.30
SESJA 4
Strategiczne cele długofalowej polityki państwa w zakresie procesów publikowania naukowego w Polsce. Wnioski i rekomendacje środowiska autorów, wydawców i ekspertów.
Moderator: Prof. Elżbieta Żądzińska (UŁ, KRASP)
Paneliści:
- Prof. Krzysztof Jassem (UAM)
- Prof. Rafał Stanisławski (KEN, Zespół ds. wykazów wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych, Politechnika Opolska)
- Jakub Szprot (Platforma Otwartej Nauki)
- Łukasz Wawer (MEiN)
- Prof. Aleksander Welfe (UŁ)
Dyskusja i rekomendacje dotyczące organizacji procesów publikowania naukowego w kontekście doświadczeń zebranych w pierwszym etapie ewaluacji jakości działalności naukowej w Polsce po wejściu w życie Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zadania strategiczne państwa na kolejne lata. Regulacje związane z problematyką sztucznej inteligencji.
16.30–17.00
PODSUMOWANIE I ZAKOŃCZENIE KONFERENCJI
Andrzej Chrzanowski (KWN)
Prof. Jerzy Woźnicki (FRP, KRASP)
Przedstawienie adresowanych do KRASP wniosków i rekomendacji de lege ferenda wypracowanych przez Komisję w obecnej kadencji (2020–2024).