Prelegenci – 2024
![bluszcz bluszcz](https://konferencjakwn.pl/wp-content/uploads/2022/08/bluszcz.jpg)
Ewa Bluszcz
Ukończyła studia wyższe w zakresie germanistyki i niderlandystyki oraz marketingu i zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1988 – 2006 była roku zatrudniona w Wydawnictwie Naukowym PWN i Wydawnictwie Szkolnym PWN kolejno jako redaktor, kierownik redakcji, redaktor naczelny i prezes zarządu. W latach 2006-2014 pełniła funkcję prezes zarządu polsko-niemieckiego wydawnictwa BC Edukacja sp. z o.o. Od 2014 roku do chwili obecnej prowadzi Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Łódzkiego, które jest członkiem Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych. W obecnej kadencji Ewa Bluszcz pełni funkcję członka prezydium stowarzyszenia.
![chrzanowski chrzanowski](https://konferencjakwn.pl/wp-content/uploads/2022/08/chrzanowski.jpg)
Andrzej Chrzanowski
Wydawca, menedżer z doświadczeniem w sektorze prywatnym i publicznym. W l. 1996–2001 ekspert Departamentu Edukacji Rady Europy. Współwłaściciel i prezes zarządu Wydawnictwa Akademickiego SEDNO. W l. 1997–2000 prezes Polskiej Izby Książki, obecnie członek Rady PIK i przewodniczący Sekcji Wydawnictw Akademickich i Naukowych; przewodniczący Komisji ds. Wydawnictw Naukowych przy KRASP.
![waldemar-dabrowski waldemar-dabrowski](https://konferencjakwn.pl/wp-content/uploads/2024/11/waldemar-dabrowski.png)
dr inż. Włodzimierz Dąbrowski
Profesor Politechniki Warszawskiej, a obecnie prodziekan ds. studiów na Wydziale Elektrycznym. Ma ponad 30-letnie doświadczenie akademickie i komercyjne w zarządzaniu projektami IT, inżynierii wymagań, inżynierii procesów biznesowych i zarządzania procesami. Prowadzi zajęcia z zarządzania projektami IT, modelowania procesów biznesowych, tworzenia oprogramowania i baz danych. Jest autorem ponad 30 publikacji z zakresu zarządzania projektami IT, modelowania systemów w UML, podręczników akademickich, artykułów naukowych z zakresu inżynierii oprogramowania oraz entuzjastą nauczania metodami aktywizującymi, e-learningu oraz automatyzacji i robotyzacji procesów biznesowych z wykorzystaniem podejścia low-code/no-code i metod sztucznej inteligencji.
![artur-dyro artur-dyro](https://konferencjakwn.pl/wp-content/uploads/2024/10/artur-dyro.png)
Artur Dyro
Współzałożyciel i dyrektor generalny Learnetic S.A. Jest ekspertem w zakresie narzędzi do tworzenia treści i platform e-learningowych. W firmie odpowiada głównie za badania i rozwój.
W Learnetic i w swojej poprzedniej firmie Artur Dyro był i jest bezpośrednio zaangażowany w wiele krajowych i międzynarodowych inicjatyw e-learningowych obejmujących projektowanie i rozwój krajowych systemów edukacyjnych, platform wydawniczych i programów nauczania cyfrowego.
Wygłaszał przemówienia na licznych wydarzeniach i konferencjach, m.in. eLearning Africa, Online Educa, American Educational Publishers Summit, IMS Global Conference, SIIA Ed Tech Industry Summit, Frankfurt Book Fair, Asia Education Leaders Forum i wielu innych.
Artur Dyro był członkiem Komitetu Sterującego International Group of Educational Publishers (IGEP) i przez wiele lat był przewodniczącym European Educational Publishing Group (EEPG). Obie organizacje reprezentują najwyższej jakości wydawców edukacyjnych z całej Europy.
Mieszka w Sopocie. Jest żonaty i ma dwójkę dzieci. Jest gitarzystą jazzowym, pasjonuje się muzyką, bieganiem i astronomią.
![Damian Flisak_zdjęcie Damian Flisak_zdjęcie](https://konferencjakwn.pl/wp-content/uploads/2024/11/Damian-Flisak_zdjecie.jpg)
dr Damian Flisak
Doktor nauk prawnych (Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium); radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem w prowadzeniu sporów prawnych; sprawował funkcję dyrektora lub zastępcy dyrektora dużych polskich przedsiębiorstw (EADS PZL Warszawa-Okęcie, Poczta Polska S.A.); arbiter w Sądzie Arbitrażowym przy Konfederacji Lewiatan; ekspert Komisji Europejskiej w zakresie AI (Team Europe Direct), członek grupy pracującej nad projektem General Purpose AI Code of Practise, wielokrotnie opiniował krajowe i unijne projekty legislacyjne, współtworzył strategię rozwoju AI w Polsce. Autor licznych wystąpień i szkoleń dla prawników, autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym komentarza do prawa autorskiego oraz Aktu o Usługach Cyfrowych (DSA). Wykładowca w Krajowej Szkole Sędziów i Prokuratorów, prowadzi zajęcia na studiach podyplomowych w Instytucie Nauk Prawnych PAN, w Akademii Leona Koźmińskiego, w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.
![20230720_181428 20230720_181428](https://konferencjakwn.pl/wp-content/uploads/2023/10/20230720_181428-scaled-e1698412266219.jpg)
Aurelia Grejner
Absolwentka polonistyki. Pracuje w Wydawnictwie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Działa w Stowarzyszeniu Wydawców Szkół Wyższych – w 2019 r. została wybrana prezesem zarządu SWSW.
![Beata_Jankowiak-Konik_zdjęcie Beata_Jankowiak-Konik_zdjęcie](https://konferencjakwn.pl/wp-content/uploads/elementor/thumbs/Beata_Jankowiak-Konik_zdjecie-qwnphg7hutm899gj2bq2ichlkwhr3cuurlxc61vcgg.jpg)
Beata Jankowiak-Konik
Absolwentka Instytutu Historii Sztuki i Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od ponad 20 lat związana z branżą wydawniczą. Redaktorka publikacji naukowych, autorka tekstów popularnonaukowych, tłumaczka. W latach 2007–2013 redaktorka, a następnie kierowniczka działu historycznego w wydawnictwie Demart SA. W latach 2013–2018 redaktorka prowadząca działu nauk historycznych w Wydawnictwach UW. Od 2019 r. dyrektor Wydawnictw UW. Członkini Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych (SWSW). Uczestniczy w pracach grup roboczych powołanych przez wydawców naukowych zrzeszonych w Polskiej Izbie Książki oraz SWSW do rozmów z MNiSW na temat istotnych problemów rynku publikacji naukowych.
![Beata Klyta Beata Klyta](https://konferencjakwn.pl/wp-content/uploads/elementor/thumbs/Beata-Klyta-qwnp0vbzb0x5gvjivnpz113wd87obk1atjo0fcgc7k.jpg)
Beata Klyta
Dyrektor Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego. Od prawie piętnastu lat związana z wydawnictwem naukowym. W kontekście zawodowym pasjonuje się użytecznym projektowaniem wszelkich form publikacji, szuka sposobów na scalenie tradycji edytorskich z nowoczesnymi technologiami cyfrowymi, w tym narzędziami pozwalającymi promować publikacje naukowe. Zarządzając wydawnictwem wykorzystuje wszechstronne wykształcenie (ekonomiczne, filologiczne, informatyczne i menedżerskie). Odpoczywa, gdy pływa, spaceruje, jeździ na rowerze, gotuje lub czyta coś dla przyjemności lektury.
![A.Kurzyńska (1) A.Kurzyńska (1)](https://konferencjakwn.pl/wp-content/uploads/elementor/thumbs/A.Kurzynska-1-qwr3ffnstf6bqoremx5apjs7batel6sj00lb34so9c.jpg)
Agnieszka Kurzyńska
Dyrektor Zarządzający Segmentami Rynku, Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o.
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Studiów Podyplomowych Marketing Strategiczny w Szkole Głównej Handlowej, MBA Zarządzanie na Uczelni Łazarskiego. Od ponad 15 lat współpracuje z klientami z sektora biznesu i administracji publicznej rozwijając ofertę produktów i usług opartych na informacji prawnej oraz oprogramowaniu narzędziowym wspierających zarządzanie wiedzą, rozwijając także kanały sprzedaży oraz modele wdrożenia.
Obecnie swoją wiedzę o procesach i potrzebach klientów wykorzystuje także do budowy i wdrażania rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję wspierającą proces pracy z informacją prawną.
![Emilia Leśniewska Emilia Leśniewska](https://konferencjakwn.pl/wp-content/uploads/2024/11/Emilia-Lesniewska.jpg)
Emilia Leśniewska
Od 18 lat związana z rynkiem wydawniczym, od 9 lat z sektorem akademickim i profesjonalnym (jako menedżer ds. wydawniczych). Od ponad roku odpowiada za projekty dotyczące innowacyjnych produktów edukacyjnych opartych o narzędzia AI, digitalizację kontentu. Jest członkiem Rady ds. Edtech Konfederacji Lewiatan.
![luterek luterek](https://konferencjakwn.pl/wp-content/uploads/2022/08/luterek.jpg)
dr Mariusz Luterek
Doktor nauk humanistycznych, informatolog ze specjalizacją elektroniczna administracja, adiunkt w Katedrze Informatologii (Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego). Ekspert Fundacji Rektorów Polskich (FRP) i Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). Członek Komisji ds. Wydawnictw Naukowych KRASP. Od lat związany z projektami cyfryzacyjnymi na rynku wydawniczym i w administracji publicznej. Project Manager w Aplikacje Krytyczne, gdzie odpowiada za projekt Twój e-PIT. Realizował projekty na zlecenie IBE, Agrotec, PCG Polska, European Association for International Education. Autor ponad 30 publikacji naukowych, kierownik 2 grantów, uczestnik wielu projektów badawczych. Członek International Society for Knowledge Organization (ISKO) oraz International Federation for Information Processing Working Group 8.5 (Information Systems in Public Administration).
![Grzegorz Marzec Grzegorz Marzec](https://konferencjakwn.pl/wp-content/uploads/2024/11/Grzegorz-Marzec.jpg)
dr hab. Grzegorz Marzec
Profesor IBL PAN. Teoretyk literatury, autor książek „Hermeneuta i historia” (2012), „Ekonomia pamięci” (2016), „Metafory pamięci” (2017), „Medycyna” (2018), a także licznych artykułów naukowych. Jego obecne zainteresowania naukowe dotyczą relacji pomiędzy literaturą a mediami elektronicznymi i sztuczną inteligencją. Od 2022 r. jest dyrektorem Instytutu Badań Literackich PAN; z tej racji wielokrotnie zabierał głos w sprawach dotyczących prawnych i strukturalnych ram prowadzenia badań naukowych, w szczególności w zakresie nauk humanistycznych.
![rafal-matera rafal-matera](https://konferencjakwn.pl/wp-content/uploads/2024/11/rafal-matera.png)
prof. dr hab. Rafał Matera
Ekonomista, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 2016–2024 pełnił funkcję dziekana Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ. Jego zainteresowania badawcze ogniskują się wokół gospodarki światowej, integracji międzynarodowej, globalizacji oraz relacji transatlantyckich. Jest autorem ponad stu publikacji naukowych oraz promotorem doktoratu honoris causa, który w 2021 Uniwersytet Łódzki przyznał Hermanowi Van Rompuyowi. W gronie cenionych przez niego intelektualistów można znaleźć Zygmunta Baumana i Leszka Kołakowskiego. W wolnym czasie realizuje pasje podróżnicze.
![Jarosław Protasiewicz Jarosław Protasiewicz](https://konferencjakwn.pl/wp-content/uploads/2024/11/Jaroslaw-Protasiewicz.jpg)
dr hab. inż. Jarosław Protasiewicz
Doświadczony badacz, wykładowca i informatyk, ekspert z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie informatyki i sztucznej inteligencji.
Tytuł magistra inżyniera uzyskał na Politechnice Białostockiej, a stopień doktora w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk. Zarówno praca magisterska, jak i doktorska dotyczyły sztucznych sieci neuronowych. W 2024 r. uzyskał habilitację w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja w IBS PAN. Tematem rozprawy habilitacyjnej były systemy rekomendacji wiedzy z algorytmami inteligencji obliczeniowej we wspomaganiu doboru recenzentów i ekspertów oraz innowacyjności.
Jego zainteresowania naukowe obejmują projektowanie i tworzenie oprogramowania, sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. Posiada wieloletnie doświadczenie w branży IT – jako programista, projektant i kierownik projektów. Z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym związany od 2005 roku. Początkowo pracował jako programista i projektant, następnie założył i kierował Laboratorium Inteligentnych Systemów Informatycznych – największym laboratorium w OPI. Od 2019 r. pełni funkcję dyrektora Instytutu.
Doświadczony nauczyciel akademicki, od wielu lat prowadzi zajęcia z zakresu sztucznych sieci neuronowych w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie.
![Kaczorowska-Spychalska Kaczorowska-Spychalska](https://konferencjakwn.pl/wp-content/uploads/2024/11/Kaczorowska-Spychalska.jpg)
dr Dominika Kaczorowska-Spychalska
Profesor Uniwersytetu Łódzkiego, dyrektor Centrum Inteligentnych Technologii na Wydziale Zarządzania UŁ, członek Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji w Ministerstwie Cyfryzacji i Sekcji Edukacji Cyfrowej Komitetu Informatyki PAN. Pasjonuje ją wpływ sztucznej inteligencji na zachowania człowieka, a także zakres i charakter interakcji między nimi. Fascynują ją także nowe modele edukacji w świecie cyfrowym, zwłaszcza w kontekście wykorzystania narzędzi generatywnej AI (GenAI) w procesach dydaktycznych i naukowo-badawczych. Była w grupie specjalistów zaangażowanych w prace nad przygotowaniem „Założeń do strategii AI w Polsce”, a w 2020 roku znalazła się wśród laureatek rankingu Perspektyw Top 15 Women in 5G. Dąży do intensyfikacji współpracy między światem naukowo-badawczym a jego otoczeniem społeczno-gospodarczym na rynku krajowym i międzynarodowym, za co otrzymała nagrodę Ministra Nauki i Edukacji.
![stanislawski stanislawski](https://konferencjakwn.pl/wp-content/uploads/2023/10/stanislawski-e1698412670522.jpg)
dr hab. Rafał Stanisławski
Jest absolwentem Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej, gdzie uzyskał stopień doktora (w 2005 r.) oraz doktora habilitowanego (w 2014 r.) i gdzie nieprzerwanie pracuje – obecnie na stanowisku profesora uczelni. Zainteresowania naukowe Rafała Stanisławskiego koncentrują się na wokół zagadnień analizy, modelowania i identyfikacji systemów oraz sterowania procesami dynamicznymi, w tym nieliniowymi i opisanymi równaniami różniczkowymi niecałkowitego rzędu. Jest autorem jednej książki oraz autorem i współautorem ponad stu artykułów naukowych w tym obszarze. Od 2019 roku jest Pełnomocnikiem Rektora Politechniki Opolskiej ds. oceny parametrycznej, a od roku 2020 – Przewodniczącym Rady Naukowej Dyscypliny Informatyka Techniczna i Telekomunikacja w Politechnice Opolskiej. W roku 2020 został wybrany na członka Komitetu Automatyki i Robotyki Polskiej Akademii Nauk. W 2023 roku został powołany do Komisji Ewaluacji Nauki, w której piastuje funkcję Przewodniczącego zespołu ds. wykazów wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.
![lukasz-sulkowski lukasz-sulkowski](https://konferencjakwn.pl/wp-content/uploads/2024/11/lukasz-sulkowski-e1730894674555.png)
prof. dr hab. Łukasz Sułkowski
Profesor nauk ekonomicznych oraz profesor nauk humanistycznych specjalizujący się w tematyce zarządzania w szkolnictwie wyższym. Prezydent Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Kieruje Katedrą Zarządzania Instytucjami Szkolnictwa Wyższego Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest też profesorem Clark University. Jest prezesem PCG Polska. Wiceprzewodniczący i członek Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej (2012–2018), z bogatym doświadczeniem w międzynarodowych i polskich akredytacjach uczelni oraz doskonaleniem systemów szkolnictwa (akredytacje m.in. NCFMEA, ENQA, NEASC, FEDE, EQUAR, Departament Stanu USA, CEEMAN). Specjalista w zakresie zarządzania strategicznego, zarządzania zasobami ludzkimi oraz ITC w sektorze szkolnictwa wyższego oraz w organizacjach publicznych. Autor ponad 300 publikacji. Realizator licznych grantów badawczych, kierował m.in. projektem „Doskonalenie organizacyjne uczelni przyszłości UNIFUT.PL” (2017–2019). Członek międzynarodowych organizacji i stowarzyszeń, m.in. American Academy of Management oraz European Academy of Management. W 2018 roku został Prezesem Zarządu PCG Polska. Przedstawiciel polskich organizacji w akredytacjach i stowarzyszeniach międzynarodowych.
![Barbara Szelewa-Kropiwnicka Barbara Szelewa-Kropiwnicka](https://konferencjakwn.pl/wp-content/uploads/2024/11/Barbara-Szelewa-Kropiwnicka.jpg)
dr Barbara Szelewa-Kropiwnicka
Doktor nauk politycznych, od kwietnia 2024 dyrektorka Departamentu Analiz Strategicznych i Popularyzacji Nauki w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doktorat obroniła na Uniwersytecie Mediolańskim, wcześniej ukończyła stosunki międzynarodowe i studia europejskie na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim (CEU), SGH i UW. Pracowała w polskim przedstawicielstwie Fundacji im. Friedricha Eberta i jako redaktorka w „Gazecie Wyborczej”. W wolnym czasie tłumaczy książki z języka angielskiego.
![Wiktor Jan 2-leg Wiktor Jan 2-leg](https://konferencjakwn.pl/wp-content/uploads/2024/11/Wiktor-Jan-2-leg.jpg)
prof. dr hab. Jan W. Wiktor
Profesor nauk ekonomicznych (2002) w Katedrze Marketingu, Kolegium Nauk o Zarządzaniu i Jakości Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, członek Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2022–2025), przewodniczący Rady Naukowej Polskiego Naukowego Towarzystwa Marketingu, do 2023 r. był członkiem Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN, członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów (2017–2020), Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych (2012), zespołu ekspertów w Komitecie Badań Naukowych i Narodowym Centrum Nauki. Był kierownikiem trzech grantów NCN i laureatem trzech nagród Ministra Nauki. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na zagadnieniach marketingu, komunikacji marketingowej, marketingu międzynarodowego, rynku Unii Europejskiej i zarządzania międzynarodowego. Prywatnie – lubi muzykę „Skaldów”; jako przewodnik tatrzański wolne chwile spędza w Tatrach.
![woźnicki woźnicki](https://konferencjakwn.pl/wp-content/uploads/2022/08/woznicki.jpg)
prof. dr hab. Jerzy Woźnicki
Profesor na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, a w latach 1996–2002 jej rektor. Przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2014-17), prezes Fundacji Rektorów Polskich (2002-), dyrektor Instytutu Społeczeństwa Wiedzy (2003-), przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (1999-2002) i członek Prezydium KRASP (1997-), Przewodniczący Komisji ds. Strategicznych Problemów Szkolnictwa Wyższego KRASP (2016-), Lider Zespołu „Ustrój i zarządzanie w szkolnictwie wyższym” w 2017 r., w pracach Rady Narodowego Kongresu Nauki. O d 2015 r. członek Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk w Sekcji V „Nauki Społeczne, Prawo i Ekonomia” Główny autor, przewodniczący zespołu oraz przedstawiciel Prezydenta RP jako wnioskodawcy w pracach parlamentarnych nad ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym z 2005 r.. a także ram legislacyjnych polityki edukacyjnej i naukowej państwa. Lider programowy oraz wykładowca łącznie 27 Szkół FRP Zarządzania strategicznego w szkolnictwie wyższym dla rektorów, kanclerzy i kwestorów w okresie 2005-2022. Od 2018 roku Lider projektu Polsko-Ukraińskiego MEiN-PW pn. Polsko-ukraińska współpraca instytucji przedstawicielskich reprezentujących rektorów na rzecz doskonalenia działania uczelni.
Autor lub redaktor ponad 120 publikacji, w tym kilkudziesięciu monografii naukowych dotyczących zarządzania uczelnią oraz prawnych uwarunkowań działania szkolnictwa wyższego. Pomysłodawca i główny autor Kodeksu KRASP Dobre praktyki w szkołach wyższych KRASP. Redaktor naukowy i współautor Komentarza do ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Wydawnictwo Wolter Kluwer, 2019.
![E_Żądzińska_photo_bio_2022V2 E_Żądzińska_photo_bio_2022V2](https://konferencjakwn.pl/wp-content/uploads/2022/11/E_Zadzinska_photo_bio_2022V2-scaled-e1667829094337.jpg)
prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska
rektor Uniwersytetu Łódzkiego w kadencji 2020–2024. Z Uniwersytetem Łódzkim związana jest od ponad 30 lat, wcześniej pełniła funkcję prorektora uczelni ds. nauki i dziekana Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska. W kadencji 2020–2024 była przewodniczącą Komisji ds. Nauki Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Jest członkiem Komisji Biologii Organizmalnej PAN (obecnie pełni funkcję Przewodniczącej). Jej główne zainteresowania badawcze to biologia człowieka i antropologia biologiczna. Prof. E. Żądzińska jest laureatką wielu prestiżowych nagród, członkiem różnych stowarzyszeń, komisji i komitetów. Od 2014 roku jest honorowym wizytującym pracownikiem naukowym Uniwersytetu w Adelajdzie w Australii (Honorary Visiting Research Fellow School of Biomedicine Faculty of Health and Medical Sciences University of Adelaide). Jest członkiem European University Association Research & Innovation Strategy Group (EUA RISG) (Grupa ds. Strategii Badań i Innowacji) oraz członkiem Sekcji Antropologicznej Polskiej Akademii Umiejętności.