Prelegenci – 2024
Ewa Bluszcz
Ukończyła studia wyższe w zakresie germanistyki i niderlandystyki oraz marketingu i zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1988 – 2006 była roku zatrudniona w Wydawnictwie Naukowym PWN i Wydawnictwie Szkolnym PWN kolejno jako redaktor, kierownik redakcji, redaktor naczelny i prezes zarządu. W latach 2006-2014 pełniła funkcję prezes zarządu polsko-niemieckiego wydawnictwa BC Edukacja sp. z o.o. Od 2014 roku do chwili obecnej prowadzi Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Łódzkiego, które jest członkiem Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych. W obecnej kadencji Ewa Bluszcz pełni funkcję członka prezydium stowarzyszenia.
Andrzej Chrzanowski
Wydawca, menedżer z doświadczeniem w sektorze prywatnym i publicznym. W l. 1996–2001 ekspert Departamentu Edukacji Rady Europy. Współwłaściciel i prezes zarządu Wydawnictwa Akademickiego SEDNO. W l. 1997–2000 prezes Polskiej Izby Książki, obecnie członek Rady PIK i przewodniczący Sekcji Wydawnictw Akademickich i Naukowych; przewodniczący Komisji ds. Wydawnictw Naukowych przy KRASP.
dr inż. Włodzimierz Dąbrowski
Profesor Politechniki Warszawskiej, a obecnie prodziekan ds. studiów na Wydziale Elektrycznym. Ma ponad 30-letnie doświadczenie akademickie i komercyjne w zarządzaniu projektami IT, inżynierii wymagań, inżynierii procesów biznesowych i zarządzania procesami. Prowadzi zajęcia z zarządzania projektami IT, modelowania procesów biznesowych, tworzenia oprogramowania i baz danych. Jest autorem ponad 30 publikacji z zakresu zarządzania projektami IT, modelowania systemów w UML, podręczników akademickich, artykułów naukowych z zakresu inżynierii oprogramowania oraz entuzjastą nauczania metodami aktywizującymi, e-learningu oraz automatyzacji i robotyzacji procesów biznesowych z wykorzystaniem podejścia low-code/no-code i metod sztucznej inteligencji.
Artur Dyro
Współzałożyciel i dyrektor generalny Learnetic S.A. Jest ekspertem w zakresie narzędzi do tworzenia treści i platform e-learningowych. W firmie odpowiada głównie za badania i rozwój.
W Learnetic i w swojej poprzedniej firmie Artur Dyro był i jest bezpośrednio zaangażowany w wiele krajowych i międzynarodowych inicjatyw e-learningowych obejmujących projektowanie i rozwój krajowych systemów edukacyjnych, platform wydawniczych i programów nauczania cyfrowego.
Wygłaszał przemówienia na licznych wydarzeniach i konferencjach, m.in. eLearning Africa, Online Educa, American Educational Publishers Summit, IMS Global Conference, SIIA Ed Tech Industry Summit, Frankfurt Book Fair, Asia Education Leaders Forum i wielu innych.
Artur Dyro był członkiem Komitetu Sterującego International Group of Educational Publishers (IGEP) i przez wiele lat był przewodniczącym European Educational Publishing Group (EEPG). Obie organizacje reprezentują najwyższej jakości wydawców edukacyjnych z całej Europy.
Mieszka w Sopocie. Jest żonaty i ma dwójkę dzieci. Jest gitarzystą jazzowym, pasjonuje się muzyką, bieganiem i astronomią.
dr Damian Flisak
Doktor nauk prawnych (Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium); radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem w prowadzeniu sporów prawnych; sprawował funkcję dyrektora lub zastępcy dyrektora dużych polskich przedsiębiorstw (EADS PZL Warszawa-Okęcie, Poczta Polska S.A.); arbiter w Sądzie Arbitrażowym przy Konfederacji Lewiatan; ekspert Komisji Europejskiej w zakresie AI (Team Europe Direct), członek grupy pracującej nad projektem General Purpose AI Code of Practise, wielokrotnie opiniował krajowe i unijne projekty legislacyjne, współtworzył strategię rozwoju AI w Polsce. Autor licznych wystąpień i szkoleń dla prawników, autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym komentarza do prawa autorskiego oraz Aktu o Usługach Cyfrowych (DSA). Wykładowca w Krajowej Szkole Sędziów i Prokuratorów, prowadzi zajęcia na studiach podyplomowych w Instytucie Nauk Prawnych PAN, w Akademii Leona Koźmińskiego, w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.
Aurelia Grejner
Absolwentka polonistyki. Pracuje w Wydawnictwie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Działa w Stowarzyszeniu Wydawców Szkół Wyższych – w 2019 r. została wybrana prezesem zarządu SWSW.
Beata Jankowiak-Konik
Absolwentka Instytutu Historii Sztuki i Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od ponad 20 lat związana z branżą wydawniczą. Redaktorka publikacji naukowych, autorka tekstów popularnonaukowych, tłumaczka. W latach 2007–2013 redaktorka, a następnie kierowniczka działu historycznego w wydawnictwie Demart SA. W latach 2013–2018 redaktorka prowadząca działu nauk historycznych w Wydawnictwach UW. Od 2019 r. dyrektor Wydawnictw UW. Członkini Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych (SWSW). Uczestniczy w pracach grup roboczych powołanych przez wydawców naukowych zrzeszonych w Polskiej Izbie Książki oraz SWSW do rozmów z MNiSW na temat istotnych problemów rynku publikacji naukowych.
Beata Klyta
Dyrektor Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego. Od prawie piętnastu lat związana z wydawnictwem naukowym. W kontekście zawodowym pasjonuje się użytecznym projektowaniem wszelkich form publikacji, szuka sposobów na scalenie tradycji edytorskich z nowoczesnymi technologiami cyfrowymi, w tym narzędziami pozwalającymi promować publikacje naukowe. Zarządzając wydawnictwem wykorzystuje wszechstronne wykształcenie (ekonomiczne, filologiczne, informatyczne i menedżerskie). Odpoczywa, gdy pływa, spaceruje, jeździ na rowerze, gotuje lub czyta coś dla przyjemności lektury.
Agnieszka Kurzyńska
Dyrektor Zarządzający Segmentami Rynku, Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o.
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Studiów Podyplomowych Marketing Strategiczny w Szkole Głównej Handlowej, MBA Zarządzanie na Uczelni Łazarskiego. Od ponad 15 lat współpracuje z klientami z sektora biznesu i administracji publicznej rozwijając ofertę produktów i usług opartych na informacji prawnej oraz oprogramowaniu narzędziowym wspierających zarządzanie wiedzą, rozwijając także kanały sprzedaży oraz modele wdrożenia.
Obecnie swoją wiedzę o procesach i potrzebach klientów wykorzystuje także do budowy i wdrażania rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję wspierającą proces pracy z informacją prawną.
Emilia Leśniewska
Od 18 lat związana z rynkiem wydawniczym, od 9 lat z sektorem akademickim i profesjonalnym (jako menedżer ds. wydawniczych). Od ponad roku odpowiada za projekty dotyczące innowacyjnych produktów edukacyjnych opartych o narzędzia AI, digitalizację kontentu. Jest członkiem Rady ds. Edtech Konfederacji Lewiatan.
dr Mariusz Luterek
Doktor nauk humanistycznych, informatolog ze specjalizacją elektroniczna administracja, adiunkt w Katedrze Informatologii (Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego). Ekspert Fundacji Rektorów Polskich (FRP) i Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). Członek Komisji ds. Wydawnictw Naukowych KRASP. Od lat związany z projektami cyfryzacyjnymi na rynku wydawniczym i w administracji publicznej. Project Manager w Aplikacje Krytyczne, gdzie odpowiada za projekt Twój e-PIT. Realizował projekty na zlecenie IBE, Agrotec, PCG Polska, European Association for International Education. Autor ponad 30 publikacji naukowych, kierownik 2 grantów, uczestnik wielu projektów badawczych. Członek International Society for Knowledge Organization (ISKO) oraz International Federation for Information Processing Working Group 8.5 (Information Systems in Public Administration).
dr hab. Grzegorz Marzec
Profesor IBL PAN. Teoretyk literatury, autor książek „Hermeneuta i historia” (2012), „Ekonomia pamięci” (2016), „Metafory pamięci” (2017), „Medycyna” (2018), a także licznych artykułów naukowych. Jego obecne zainteresowania naukowe dotyczą relacji pomiędzy literaturą a mediami elektronicznymi i sztuczną inteligencją. Od 2022 r. jest dyrektorem Instytutu Badań Literackich PAN; z tej racji wielokrotnie zabierał głos w sprawach dotyczących prawnych i strukturalnych ram prowadzenia badań naukowych, w szczególności w zakresie nauk humanistycznych.
prof. dr hab. Rafał Matera
Ekonomista, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 2016–2024 pełnił funkcję dziekana Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ. Jego zainteresowania badawcze ogniskują się wokół gospodarki światowej, integracji międzynarodowej, globalizacji oraz relacji transatlantyckich. Jest autorem ponad stu publikacji naukowych oraz promotorem doktoratu honoris causa, który w 2021 Uniwersytet Łódzki przyznał Hermanowi Van Rompuyowi. W gronie cenionych przez niego intelektualistów można znaleźć Zygmunta Baumana i Leszka Kołakowskiego. W wolnym czasie realizuje pasje podróżnicze.
dr hab. inż. Jarosław Protasiewicz
Doświadczony badacz, wykładowca i informatyk, ekspert z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie informatyki i sztucznej inteligencji.
Tytuł magistra inżyniera uzyskał na Politechnice Białostockiej, a stopień doktora w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk. Zarówno praca magisterska, jak i doktorska dotyczyły sztucznych sieci neuronowych. W 2024 r. uzyskał habilitację w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja w IBS PAN. Tematem rozprawy habilitacyjnej były systemy rekomendacji wiedzy z algorytmami inteligencji obliczeniowej we wspomaganiu doboru recenzentów i ekspertów oraz innowacyjności.
Jego zainteresowania naukowe obejmują projektowanie i tworzenie oprogramowania, sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. Posiada wieloletnie doświadczenie w branży IT – jako programista, projektant i kierownik projektów. Z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym związany od 2005 roku. Początkowo pracował jako programista i projektant, następnie założył i kierował Laboratorium Inteligentnych Systemów Informatycznych – największym laboratorium w OPI. Od 2019 r. pełni funkcję dyrektora Instytutu.
Doświadczony nauczyciel akademicki, od wielu lat prowadzi zajęcia z zakresu sztucznych sieci neuronowych w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie.
dr Dominika Kaczorowska-Spychalska
Profesor Uniwersytetu Łódzkiego, dyrektor Centrum Inteligentnych Technologii na Wydziale Zarządzania UŁ, członek Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji w Ministerstwie Cyfryzacji i Sekcji Edukacji Cyfrowej Komitetu Informatyki PAN. Pasjonuje ją wpływ sztucznej inteligencji na zachowania człowieka, a także zakres i charakter interakcji między nimi. Fascynują ją także nowe modele edukacji w świecie cyfrowym, zwłaszcza w kontekście wykorzystania narzędzi generatywnej AI (GenAI) w procesach dydaktycznych i naukowo-badawczych. Była w grupie specjalistów zaangażowanych w prace nad przygotowaniem „Założeń do strategii AI w Polsce”, a w 2020 roku znalazła się wśród laureatek rankingu Perspektyw Top 15 Women in 5G. Dąży do intensyfikacji współpracy między światem naukowo-badawczym a jego otoczeniem społeczno-gospodarczym na rynku krajowym i międzynarodowym, za co otrzymała nagrodę Ministra Nauki i Edukacji.
dr hab. Rafał Stanisławski
Jest absolwentem Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej, gdzie uzyskał stopień doktora (w 2005 r.) oraz doktora habilitowanego (w 2014 r.) i gdzie nieprzerwanie pracuje – obecnie na stanowisku profesora uczelni. Zainteresowania naukowe Rafała Stanisławskiego koncentrują się na wokół zagadnień analizy, modelowania i identyfikacji systemów oraz sterowania procesami dynamicznymi, w tym nieliniowymi i opisanymi równaniami różniczkowymi niecałkowitego rzędu. Jest autorem jednej książki oraz autorem i współautorem ponad stu artykułów naukowych w tym obszarze. Od 2019 roku jest Pełnomocnikiem Rektora Politechniki Opolskiej ds. oceny parametrycznej, a od roku 2020 – Przewodniczącym Rady Naukowej Dyscypliny Informatyka Techniczna i Telekomunikacja w Politechnice Opolskiej. W roku 2020 został wybrany na członka Komitetu Automatyki i Robotyki Polskiej Akademii Nauk. W 2023 roku został powołany do Komisji Ewaluacji Nauki, w której piastuje funkcję Przewodniczącego zespołu ds. wykazów wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.
prof. dr hab. Łukasz Sułkowski
Profesor nauk ekonomicznych oraz profesor nauk humanistycznych specjalizujący się w tematyce zarządzania w szkolnictwie wyższym. Prezydent Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Kieruje Katedrą Zarządzania Instytucjami Szkolnictwa Wyższego Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest też profesorem Clark University. Jest prezesem PCG Polska. Wiceprzewodniczący i członek Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej (2012–2018), z bogatym doświadczeniem w międzynarodowych i polskich akredytacjach uczelni oraz doskonaleniem systemów szkolnictwa (akredytacje m.in. NCFMEA, ENQA, NEASC, FEDE, EQUAR, Departament Stanu USA, CEEMAN). Specjalista w zakresie zarządzania strategicznego, zarządzania zasobami ludzkimi oraz ITC w sektorze szkolnictwa wyższego oraz w organizacjach publicznych. Autor ponad 300 publikacji. Realizator licznych grantów badawczych, kierował m.in. projektem „Doskonalenie organizacyjne uczelni przyszłości UNIFUT.PL” (2017–2019). Członek międzynarodowych organizacji i stowarzyszeń, m.in. American Academy of Management oraz European Academy of Management. W 2018 roku został Prezesem Zarządu PCG Polska. Przedstawiciel polskich organizacji w akredytacjach i stowarzyszeniach międzynarodowych.
dr Barbara Szelewa-Kropiwnicka
Doktor nauk politycznych, od kwietnia 2024 dyrektorka Departamentu Analiz Strategicznych i Popularyzacji Nauki w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doktorat obroniła na Uniwersytecie Mediolańskim, wcześniej ukończyła stosunki międzynarodowe i studia europejskie na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim (CEU), SGH i UW. Pracowała w polskim przedstawicielstwie Fundacji im. Friedricha Eberta i jako redaktorka w „Gazecie Wyborczej”. W wolnym czasie tłumaczy książki z języka angielskiego.
prof. dr hab. Jan W. Wiktor
Profesor nauk ekonomicznych (2002) w Katedrze Marketingu, Kolegium Nauk o Zarządzaniu i Jakości Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, członek Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2022–2025), przewodniczący Rady Naukowej Polskiego Naukowego Towarzystwa Marketingu, do 2023 r. był członkiem Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN, członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów (2017–2020), Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych (2012), zespołu ekspertów w Komitecie Badań Naukowych i Narodowym Centrum Nauki. Był kierownikiem trzech grantów NCN i laureatem trzech nagród Ministra Nauki. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na zagadnieniach marketingu, komunikacji marketingowej, marketingu międzynarodowego, rynku Unii Europejskiej i zarządzania międzynarodowego. Prywatnie – lubi muzykę „Skaldów”; jako przewodnik tatrzański wolne chwile spędza w Tatrach.
prof. dr hab. Jerzy Woźnicki
Profesor na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, a w latach 1996–2002 jej rektor. Przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2014-17), prezes Fundacji Rektorów Polskich (2002-), dyrektor Instytutu Społeczeństwa Wiedzy (2003-), przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (1999-2002) i członek Prezydium KRASP (1997-), Przewodniczący Komisji ds. Strategicznych Problemów Szkolnictwa Wyższego KRASP (2016-), Lider Zespołu „Ustrój i zarządzanie w szkolnictwie wyższym” w 2017 r., w pracach Rady Narodowego Kongresu Nauki. O d 2015 r. członek Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk w Sekcji V „Nauki Społeczne, Prawo i Ekonomia” Główny autor, przewodniczący zespołu oraz przedstawiciel Prezydenta RP jako wnioskodawcy w pracach parlamentarnych nad ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym z 2005 r.. a także ram legislacyjnych polityki edukacyjnej i naukowej państwa. Lider programowy oraz wykładowca łącznie 27 Szkół FRP Zarządzania strategicznego w szkolnictwie wyższym dla rektorów, kanclerzy i kwestorów w okresie 2005-2022. Od 2018 roku Lider projektu Polsko-Ukraińskiego MEiN-PW pn. Polsko-ukraińska współpraca instytucji przedstawicielskich reprezentujących rektorów na rzecz doskonalenia działania uczelni.
Autor lub redaktor ponad 120 publikacji, w tym kilkudziesięciu monografii naukowych dotyczących zarządzania uczelnią oraz prawnych uwarunkowań działania szkolnictwa wyższego. Pomysłodawca i główny autor Kodeksu KRASP Dobre praktyki w szkołach wyższych KRASP. Redaktor naukowy i współautor Komentarza do ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Wydawnictwo Wolter Kluwer, 2019.
prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska
rektor Uniwersytetu Łódzkiego w kadencji 2020–2024. Z Uniwersytetem Łódzkim związana jest od ponad 30 lat, wcześniej pełniła funkcję prorektora uczelni ds. nauki i dziekana Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska. W kadencji 2020–2024 była przewodniczącą Komisji ds. Nauki Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Jest członkiem Komisji Biologii Organizmalnej PAN (obecnie pełni funkcję Przewodniczącej). Jej główne zainteresowania badawcze to biologia człowieka i antropologia biologiczna. Prof. E. Żądzińska jest laureatką wielu prestiżowych nagród, członkiem różnych stowarzyszeń, komisji i komitetów. Od 2014 roku jest honorowym wizytującym pracownikiem naukowym Uniwersytetu w Adelajdzie w Australii (Honorary Visiting Research Fellow School of Biomedicine Faculty of Health and Medical Sciences University of Adelaide). Jest członkiem European University Association Research & Innovation Strategy Group (EUA RISG) (Grupa ds. Strategii Badań i Innowacji) oraz członkiem Sekcji Antropologicznej Polskiej Akademii Umiejętności.