Prelegenci – 2024

bluszcz

Ewa Bluszcz

Ukończyła studia wyższe w zakresie germanistyki i niderlandystyki oraz marketingu i zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1988 – 2006 była roku zatrudniona w Wydawnictwie Naukowym PWN i Wydawnictwie Szkolnym PWN  kolejno jako redaktor, kierownik redakcji, redaktor naczelny i prezes zarządu. W latach 2006-2014 pełniła funkcję prezes zarządu polsko-niemieckiego wydawnictwa  BC Edukacja sp. z o.o. Od 2014 roku do chwili obecnej prowadzi Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Łódzkiego, które jest członkiem Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych. W obecnej kadencji Ewa Bluszcz pełni funkcję członka prezydium stowarzyszenia.

chrzanowski

Andrzej Chrzanowski

Wydawca, menedżer z doświadczeniem w sektorze prywatnym i publicznym. W l. 1996–2001 ekspert Departamentu Edukacji Rady Europy. Współwłaściciel i prezes zarządu Wydawnictwa Akademickiego SEDNO. W l. 1997–2000 prezes Polskiej Izby Książki, obecnie członek Rady PIK i przewodniczący Sekcji Wydawnictw Akademickich i Naukowych; przewodniczący Komisji ds. Wydawnictw Naukowych przy KRASP.

20230720_181428

Aurelia Grejner

Absolwentka polonistyki. Pracuje w Wydawnictwie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Działa w Stowarzyszeniu Wydawców Szkół Wyższych – w 2019 r. została wybrana prezesem zarządu SWSW.

Beata Klyta_Z6A7799_fot Julia Agnieszka Szymala

Beata Klyta

Dyrektor Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego. Od prawie piętnastu lat związana z wydawnictwem naukowym. W kontekście zawodowym pasjonuje się użytecznym projektowaniem wszelkich form publikacji, szuka sposobów na scalenie tradycji edytorskich z nowoczesnymi technologiami cyfrowymi, w tym narzędziami pozwalającymi promować publikacje naukowe. Zarządzając wydawnictwem wykorzystuje wszechstronne wykształcenie (ekonomiczne, filologiczne, informatyczne i menedżerskie). Odpoczywa, gdy pływa, spaceruje, jeździ na rowerze, gotuje lub czyta coś dla przyjemności lektury.

luterek

dr Mariusz Luterek

Doktor nauk humanistycznych, informatolog ze specjalizacją elektroniczna administracja, adiunkt w Katedrze Informatologii  (Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego). Ekspert Fundacji Rektorów Polskich (FRP) i Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). Członek Komisji ds. Wydawnictw Naukowych KRASP. Od lat związany z projektami cyfryzacyjnymi na rynku wydawniczym i w administracji publicznej. Project Manager w Aplikacje Krytyczne, gdzie odpowiada za projekt Twój e-PIT. Realizował projekty na zlecenie IBE, Agrotec, PCG Polska, European Association for International Education. Autor ponad 30 publikacji naukowych, kierownik 2 grantów, uczestnik wielu projektów badawczych. Członek International Society for Knowledge Organization (ISKO) oraz International Federation for Information Processing Working Group 8.5 (Information Systems in Public Administration).

stanislawski

Rafał Stanisławski

Jest absolwentem Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej, gdzie uzyskał stopień doktora (w 2005 r.) oraz doktora habilitowanego
(w 2014 r.) i gdzie nieprzerwanie pracuje – obecnie na stanowisku profesora uczelni. Zainteresowania naukowe Rafała Stanisławskiego koncentrują się na wokół zagadnień analizy, modelowania i identyfikacji systemów oraz sterowania procesami dynamicznymi, w tym nieliniowymi i opisanymi równaniami różniczkowymi niecałkowitego rzędu. Jest autorem jednej książki oraz autorem i współautorem ponad stu artykułów naukowych w tym obszarze. Od 2019 roku jest Pełnomocnikiem Rektora Politechniki Opolskiej ds. oceny parametrycznej, a od roku 2020 – Przewodniczącym Rady Naukowej Dyscypliny Informatyka Techniczna i Telekomunikacja w Politechnice Opolskiej. W roku 2020 został wybrany na członka Komitetu Automatyki i Robotyki Polskiej Akademii Nauk. W 2023 roku został powołany do Komisji Ewaluacji Nauki, w której piastuje funkcję Przewodniczącego zespołu ds. wykazów wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.

wojciechowska

Natalia Wojciechowska

Członek Zarządu WN PWN
CEO Publishing

Z Grupą PWN związana od 2011 roku. Od 2019 r. Członek Zarządu WN PWN oraz CEO Publishing odpowiedzialna za strategiczny rozwój kontentu w obszarze akademickim, profesjonalnym i edukacyjnym. Zarządza zespołami marketingu, digital i social media, budując nowoczesne kanały dotarcia. Wspiera rozwój cyfrowych platform subskrypcyjnych dla odbiorców marek PWN i PZWL. Wcześniej Prezes Wydawnictwa Lekarskiego PZWL oraz Członkini Zarządu Domu Wydawniczego PWN. Reprezentuje PWN w Koalicji AI w Zdrowiu. Jest członkiem Komisji Rewizyjnej Polskiej Izby Książki. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

woźnicki

prof. dr hab. Jerzy Woźnicki

Profesor na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, a w latach 1996–2002 jej rektor. Przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2014-17), prezes Fundacji Rektorów Polskich (2002-), dyrektor Instytutu Społeczeństwa Wiedzy (2003-), przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (1999-2002) i członek Prezydium KRASP (1997-), Przewodniczący Komisji ds. Strategicznych Problemów Szkolnictwa Wyższego KRASP (2016-), Lider Zespołu „Ustrój i zarządzanie w szkolnictwie wyższym” w 2017 r., w pracach Rady Narodowego Kongresu Nauki. O d 2015 r. członek Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk w Sekcji V „Nauki Społeczne, Prawo i Ekonomia” Główny autor, przewodniczący zespołu oraz przedstawiciel Prezydenta RP jako wnioskodawcy w pracach parlamentarnych nad ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym z 2005 r.. a także ram legislacyjnych polityki edukacyjnej i naukowej państwa. Lider programowy oraz wykładowca łącznie 27 Szkół FRP Zarządzania strategicznego w szkolnictwie wyższym dla rektorów, kanclerzy i kwestorów w okresie 2005-2022.  Od 2018 roku Lider projektu Polsko-Ukraińskiego MEiN-PW pn. Polsko-ukraińska współpraca instytucji przedstawicielskich reprezentujących rektorów na rzecz doskonalenia działania uczelni.

Autor lub redaktor ponad 120 publikacji, w tym kilkudziesięciu monografii naukowych dotyczących zarządzania uczelnią oraz prawnych uwarunkowań działania szkolnictwa wyższego. Pomysłodawca i główny autor Kodeksu KRASP Dobre praktyki w szkołach wyższych KRASP. Redaktor naukowy i współautor Komentarza do ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Wydawnictwo Wolter Kluwer, 2019.

E_Żądzińska_photo_bio_2022V2

Prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska

Pełni funkcję  rektora Uniwersytetu Łódzkiego od 2020 roku. Z Uniwersytetem Łódzkim związana jest od ponad 30 lat, wcześniej pełniła funkcję prorektora uczelni ds. nauki i dziekana Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska. Jej główne zainteresowania badawcze to biologia człowieka i antropologia biologiczna. Prof. Żądzińska jest laureatką wielu prestiżowych nagród, członkiem różnych stowarzyszeń, komisji i komitetów, w tym członkiem Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Od 2014 roku pełni funkcję Honorary Visiting Research Fellow w School of Medical Sciences University of Adelaide w Australii.